آب و هواشناسی نوین Modern Climatology
این وبلاگ به مباحث نوین جغرافیای طبیعی بویژه علوم آب و هواشناسی و موضوعات مرتبط با آنها می پردازد
فسیل ها، اسناد هشدار دهنده آثار مخرب گرم شدن آب و هوای کره زمین
موضوع: دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷

فسیل ها، اسناد هشدار دهنده آثار مخرب گرم شدن آب و هوای کره زمین  

کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی  - April - 2008

الن کارانو از دانشگاه ایالتی  پنسیلوانیا 7 مارس 2008

الن کارانو وتیم خودطی سفری تحقیقاتی در حوزه بیک هورن (Bighorn)فسیل های گیاهانی را کشف کرده و نوع گیاه وحتی  نوع حشره ای به آنها آسیب رسانده اند  راتشخیص داد. این کار پایه تحقیقاتی شده برای مطالعه اثرات تغییرات آب وهوای براجتماع گیاهان و رفتار حشرات.  آسیب های وارده بر برگ گیاهان، کاملا" حفظ شده است  برای مثال حشرات با جویدن برگ حفره ای در آن ایجاد کرده که در اطراف منطقه آسیب دیده سفت شده ودیواره تیره رنگی را به وجود آورده است. با جمع آوری فسیل های در زمانهای مختلف وبا آب وهوای متقاوت  ، او متوجه شده که چگونه تغییرات آب وهوایی در رفتارغذایی  حشرات در اکوسیستم های طبیعی اثر می گذارد.

فسیل های که او مطالعه کرده است 52 تا 60 میلیون سال ، قدمت داشته اند، در این مدت نوسانات قابل توجه درجه حرارت اتفاق افتاده است .یک از آنهاکه در ارتباط با گرم شدن کره زمین است دوره حداکثر درجه حرارت پالئو ائوسن Paleocene-Eocene Thermal Maximum (PETM) می باشد  ،که درجه حرارت بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد افزایش یافته که باعث آزاد سازی 4000 گیگاتن کرین به اتمسفر زمین در کمتر از 10000 سال شده است .

زیان وارده بر برگها توسط حشرات  زمان PETM بسیار بالا بوده است  و کارانو آنرا به افزایش درجه حرارت و افزایش گاز کربنیک در اتمسفر  ارتباط داده است .این مقاله تحقیقاتی در 11 فوریه سال 2008 در مجله تحقیقاتی Proceedings of the National Academy of Sciences   به چاپ رسیده است.

 

 

فسیل حشره مربوط به 53 میلیون سال پیش در حوزه Bighorn در وایومینگ که تخمگذاری روی برگ را نشان می دهد ولارو حشره برگ را جویده است

 

گروه تحقیقات دیگری باز هم به نتیجه تهاجم حشرات نتیجه گرم شدن آب وهوا، رسیده است

اندرو تامپسون 11 فوریه 2008 : اگروضع حال وآینده از طریق گذشته قابل بررسی باشد، گرم شدن آب وهوای کره زمین می تواند از طریق رفتار حشرات قابل اثبات باشد. مطالعه انجام شده که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است این مسئله را توزیع داده است .

حفرها ، معادن وپوسیدگی ها:

اغلب گونه های متعددی از حشرات امروزی که در نواحی حاره ای یافت می شود می توانند به برگها آسیب برسانند.مشاهدات نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین گرم شدن زمین و تنوع حشرات وجود دارد.

 

                                                                                                 

بنا بر نظر الن کارانوتنوع حشرات در منطقه را می توان از نوع آسیبی که به برگها آن منطقه وارد می کند تشخیص داد. در این فسیل مشاهده شده در بالا در سمت چپ برگها بوسیله حشرات جویده شده است . حشرات مختلف می توانند علائم مختلفی در مواد غذایی خود باقی بگذارند. بعضی از آنها مانند سوسکها سوراخهایی در برگها برجای می گذارند.بعضی دیگر مانند پروانه ها آثاری برجا می گذارند بنام معادن که بتوانند در  زمان مشخص ودر آنجا تخم ریزی کنند ولارو آنها از طریق کانال غذایی از طریق برگها تغذیه کنند. نوع دیگر از اثرات حشرات بر برگ درختان ایجاد زخم های است که مانند توپ هایی است  با بافت ضخیم که لاروها آنها را خورده اند. محققین شواهدی از این آثاررا در بیشتر از 5000 فسیل برگها از حوزه Bighorn در وایومینگ بررسی کردند.

 اطلاعات مربوط به فسیل برگها در طول دوره  حداکثر گرمای  پالئوسن -ائوسن(PETM) ، قبل وبعد از آن در 56  میلیون سال پیش با یک گرمای ناگهانی ، با گرمای فعلی قابل مقایسه است .تغییرات در میزان ونوع علائم بجای مانده در برگها توسط حشرات ودرصد خورده شدن برگها ، به تعداد حشراتی که در آن منطقه وتحت شرایط متفاوت آب وهوایی زندگی می کردند ،دلالت دارد.

حشرات گرسنه

کارانو و همکارانش متوجه شدند که در طول زمان نسبتا" سردتر پالئوسن 15 تا 38 درصد برگها توسط حشرات آسیب دیده اند. به همین نحو بعدا" با شروع ائوسن ، زمانیکه درجه حرارت رو به گرما رفت 33 درصد برگها صدمه دیده اند.اما در طول دوره گرمای PETM آسیب دیدگی برگها 57 در صد بوده است.

کارانو و همکارانش عقیده دارند که ولع سیری ناپذیر حشرات در این زمان نتیجه بالا رفتن سطح دی اکسید کربن در PETM است  که نشان دهنده کاهش مواد مغذی در برگها می باشد. با بالا رفتن دسترسی گیاهان به دی اکسید کربن ، فتوسنتز آسانتر شده وگیاهان می توانند همان مقدار غذا رابدون اینکه مقدار زیادی  پروتئین در برگها ذخیره کنند ، برای خود بسازند. بنابراین حشرات مجبور هستند مقدار بیشتری برگ را مصرف کنند تا مواد مغذی برای بدنشان را تامین کنند.

همین  تغذیه شدید امروز نیز می تواند با کاهش سطح  دی اکسید کربن اتفاق بیفتد، همانطور که مطالعه کنندگان نشان داده اند، بعضی از گیاهان با بالا رفتن دی اکسید کربن ، مواد مغذی کمتری تولید می کنند. حشرات گرسته تر می توانند باعث تغییراتی در نوع گیاهان بوجود آورند.

گیاهانی که در سه زمان متفاوت مورد مطالعه قرار گرفته اند ، افزایش تنوع زیستی در PTEM را نشان داده اندو محققین اظهار داشتند که انواع گیاهان به آهستگی از مناطق خلیجی وساحلی با افزایش درجه حرارت ، مهاجرت کرده اند. کارانو می گوید حشرات نیر می توانند همین راه را دنبال کنند.

 *****

By Andrea Thompson, LiveScience Staff Writer-11 February 2008

By Ellen Currano, Pennsylvania State University, Smithsonian Institution-07 March 2008

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

کابوس آوارگی با تغییرات آب وهوایی
موضوع: دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷

کابوس آوارگی با تغییرات آب وهوایی

 تا سال 2050 نزدیک به 150 میلیون نفر آواره زیست محیطی  خواهیم داشت  

ترجمه کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی  - May- 2008 

 

با هر2 درجه گرم شدن هوا ، 100 میلیون نفر تا سال 2100   مستقیماٌ در خطر سیلاب های ساحل قرار خواهند گرفت.

 عبدل المجید،  یکی از قربانیان سیل های بنگلاش است که تاکنون مجبور شده است 22 بار از محل زندگی خود مهاجرت کند. میلیونها نفر دیگر نیز مانند مجید آواره هستند .پیش بینی دانشمندان نشان می دهد  بالا آمدن سطح آب دریاها و افزایش خشکسالی ها و توفان ها ، یک سوم ساحل بنگلادش را  تا 50 سال آینده تا یک متر به زیر آب می برد و20 میلیون نفر  خانه ها  و مزارع خود  را از دست داده و آواره می شوند .

 بنا برتحقیق "میزانور رحمان"  که با همکاری انستیتو توسعه زیست محیطی در لندن انجام شده بنگلادش با معضل بالا آمدن سطح  آب دریا ، شوری آب  و ارتفاع غیر عادی جزر ومد مواجه است . این همان مشکلی است که برای ساکنین سواحل استرالیا پیش می آید.

آب شور به زمین ها ، منابع آب شرب و محصولات  نفوذ کرده وحتی دام ها هم آسیب خواهند دید.

با توجه به اینکه این کشور با افزایش شدید جمعیت و ازبین رفتن زمین های کشاورزی روبروست ،مشخص نیست که دولت چگونه باید غذا ، خانه وآب شرب بهداشتی برای تعداد بسیار زیاد این آوارگان زیست محیطی درکشوری با جمعیت 140 میلیون نفر در وسعتی به میران 55500 مایل مربع ،  فراهم کند. حل مشکل این آوارگان به معضل بزرگی تبدیل شده است. بسیاری از آنها درپناهگاه های موقتی که بصورت جزایر در هنگام پایین آمدن سطح آب در رود خانه ها تشکیل شده  ، زندگی می کنند. ارگانهای دولتی وغیر دولتی سعی در دادن کمک به آنها بصورت فراهم نمودن خانه ، سرویس های بهداشتی ، کمک مالی وپمپ های آب برای کشاورزی ، دارند. آنها حدود 5/3 میلیون نفر را در این جزایر رودخانه ای ،پوشش می دهند. حتی بیمارستان شناور نیز دایر کرده اند.

درسال گذشته بنگلادش دو سیل بزرگ ویک طوفان موسمی را تجربه کرد که 4500 کشته و حدود دو میلیون آواره  برجای گذاشت و 8/1 میلیون تن برنج که غذای عمده مردم آن منطقه است از بین رفت.

منبع:Reuters
April 13, 2008

 

*****

افزوده:

آوارگان زیست محیطی  ( environmental refugees) افرادی هستند که در اثر تغییرات آب وهوایی و بلایای زیست محیطی مانند بلایایی که در اثر تغییرات اکولوژیکی ، خشکسالی ، بیابان زایی ، بالا رفتن سطح دریاها وسایر حوادث اقلیمی مانند  هاریکن ها ، طوفانهای حاره ای ، سیل و ترنادو ، مجبور به ترک محل زندگی خود  می شوند .

درسال 2005 نصف جزیره Bhola  در بنگلادش در اثر سیل ازبین رفت  500000 نفر را بی خانمان کرد . اولین بار اصطلاح آواره زیست محیطی برای ساکنین این  جزیره بکار برده شد.

سال 2001 صلیب سرخ در گزارش بلایای جهانی اعلام نمود، امروزه تعداد افرادی که  مجبور هستند بعلت وقوع بلایای زیست محیطی ،کاشانه خود را ترک کنند از آوارگان جنگ بیشتر است . آنهاتخمین زده اند که تقریبا" 25 میلیون آواره زیست محیطی در دنیا داریم. نورمن مایر از دانشگاه اکسفورد پیش بینی کرده است که تعداد این آوارگان به 150 میلیون نفر خواهد رسید. دکتر پرمن از متخصص هواشناسی استرالیایی هم پیش بینی کرده است که با هر 2 درجه گرم شدن هوا ، 100 میلیون نفرتا سال        2100  مستقیما" در خطر سیلابهای ساحل قرارخواهند گرفت . در پانل بین المللی تغییرات آب وهوایی (IPCC)   نیز عنوان شده است تا سال 2050 نزدیک به 150 میلیون نفر آواره زیست محیطی خواهیم داشت .کمیسیون اروپا در بخش " تغییرات زیست محیطی و سناریوهای مهاجرت " جهت تحقیق ، پیش بینی و ایجاد طرحهایی برای تغییرات آینده زیست محیطی ، سرمایه گذاری کرده است ، که بصورت 24پروژه و مطالعه موردی با روش های یکسان انجام می شود و درسال 2008 گزارش داده می شود.

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

مبارزین علیه تغییرات آب و هوا
موضوع: دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷

مبارزین علیه تغییرات  آب و هوا ، قهرمانان زمین !

 کانون ديده بانان زمين : فرزانه رحیمی  - May- 2008

 

بالگیس عثمان الاشا رئیس انجمن محققین   محیط زیست و منابع طبیعی سودان ، یکی از مبارزین برعلیه تغییرات آب وهوایی به همراه شش نفر دیگر از بنگلادش ، بارابادوس، موناکو ، نیوزیلیند ، امریکا و یمن ، به عنوان قهرمانان زمین در سال  2008 برنده جایزه  شدند .

 این جوایزاز طرف سازمان ملل در 23 آوریل 2008، به کسانیکه در مورد تغییرات آب وهوایی تحقیق کرده اند اهدا شد. 

عثمان الاشا همچنین یک از اعضای برجسته پانل بین المللی تغییرات آب وهوایی (IPCC)  می باشد ، و تحقیقاتی در مورد چگونگی مبارزه انجمن ها در دارفور سودان با  خشکسالی انجام داده است .

وی می گوید متعهد است به  آموزش  دانشجویان و کمیته ها ، بخصوص به کشاورزان درمورد پذیرش تغییرات آب و هوایی ، وراه های مقابله با آن.

از کارهای او شامل گسترش استفاده از آب باران بصورت سنتی وروش های نگهداری ،ساخت بادشکن ها برای حفاظت از مراتع در مقابل فرسایش وتخریب آنهاست.

وی در طی هفت سال گذشته به 45 کشور سفر کرده وبیشتر از 100 مقاله ارائه داده است (از جمله چگونگی کاهش تولید گازکربنیک وذخیره نمودن گازهای گلخانه ای).

 وی می گوید الان وقت عمل برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است وهمه ما با کمک  دانشمندان ، دولتها تجار ، کمیته ها می توانیم این مشکل را بر طرف کنیم. بنا به گفته استاینر مدیر اجرایی برنامه های زیست محیطی سازمان ملل که تحت نظارت دبیرکل سازمان ملل است ،برندگان سال 2008 باید الگویی باشند برای مسئولیت پذیری انسانها .

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

عواقب و آثار مخرب توفان سیکلونی نرگس
موضوع: دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷

افزایش قدرت توفان های  سیکلونی  به دلیل  تغییرات آب وهوایی و گرم تر شدن کره زمین

افزایش هولناک قربانیان توفان سیکلونی  در " میانمار"  (برمه )  به دلیل تخریب جنگل های مانگرو  ( حرا)  و  تبدیل آن به مزارع میگو  و ماهی انجام گرفته است.  

  فرزانه رحیمی -May-2008

 

 

اجساد برخی  قربانیان در تصویر دیده می شوند

 

گزیده ای از چند خبر  و نقشه  در مورد توفان " نرگس "  :

توفان نرگیس (نرگس )در 27 آوریل 2008  در خلیج بنگال تشکیل شد در ابتدا و بطور آهسته بطرف شمال غرب حرکت کرده  وشرایط مساعدی برای شدید شدن آن فراهم آمد وبسرعت گسترش پیدا کرد. هوای خشک ،سیکلون را در 28 آوریل ضعیف می کند، بااین وجود بعداز حرکت آن بطرف شرق بشدت تقویت می شود و توفانی بقدرت 165 کیلومتر درساعت را بوجود می آورد (wikipedia.org)

تصویر از NASA

تصویر از NASA

تصویر از NASA

تصویر از NASA

توفان  نرگیس  در جنوب شرقی ساحل برمه(میانمار )  (MYANMAR  / BURMA )دریکی از فقیرترین کشورهای دنیا وزیده و تا کنون  بیشتر از22000 نفر کشته و41000 نفر مفقود برجای گذاشته  (در 11 می از طرف سازمان ملل تخمین زده شد که این طوفان  بیش از 100 هزار نفر  قربانی داشته باشد که حدود 40 درصد آنها را کودکان تشکیل می دهند . بعلاوه بیماری مالاریا نیز در منطقه شیع پیدا کرده است . )

این توفان امواج دریایی به ارتفاع 5/3 متر ایجاد کرد که باعث به زیر آب رفتن دلتای Irrawaddy  مزارع برنج  وتمام شهرهای آن شد. این منطقه باجمعیت بسیار بالا در هنگام وقوع توفان بعلت پست بودن منطقه  و فقدان پناهگاه مرتفع مردم قادر به فرار نبودند .  بنا برگفته رئیس مرکز منطقه ای حفاظت از تنوع زیستی آسه آن ، این دلتا که یکی بزرگترین  دلتا های دنیاست که از گل ولای سنگین دریا پوشیده شده است ، به علت جنگل تراشی و فعالیتهای سنگین کشاورزی در ساحل آن، بسیار آسیب پذیر بوده است.

بنا به گفته  دبیر کل آسه آن (اتحادیه جنوب شرقی آسیای سازمان ملل)سیرن پیتسوان ،توفان نرگیس ، می توانست خسارات کمتری وارد کند اگر جنگل های مانگرو( جنگلهای حرا) آسیب ندیده بود. این جنگلهای متراکم می تواند بمانند سدی درمقابل طوفانها عمل کنند، اما در "میانمار"  این جنگلها تبدیل به مزارعی برای پرورش میگو وماهی شده بود. تعدی به این جنگلها که مانند ضربه گیر در مقابل توفان ها  و امواج بزرگ عمل می کنند ، باعث آسیب رساندن به زمین های اطراف آن شده است .درنتیجه انسان ها ی زیادی قربانی فقدان دوراندیشی وتخریب طبیعت شده اند.

تخریب مانگرو در برمه

                                                                                               

http://www.abc.net.au/science/articles/2008/05/07/2237802.htm

 *****

بنابر گزارش IPCC (پانل تغییرات آب وهوایی )درسال 2007 ، در آینده با توجه به روند تغییرات آب وهوایی وگرم تر شدن کره زمین ،طوفانهای سیکلونی احتمالا" شدیدتر خواهند شد، وتا سال 2100 بادهای سهمگینتر به  همراه باران بیشتری ایجاد خواهد کرد  . این حقیقت را آشکارتر می کند که ساکنین نواحی آسیب پذیر در زمان وقوع توفان شدیدا" در معرض خطر قرار دارند.

ازطرف دیگرآیا  طوفان هاریکن کاترینا که در خیلج مکزیک در سال 2005 اتفاق افتاد و همچنین طوفان گونو در سال 2007، با هم در ارتباط هستند وآیا این طوفانها می تواند اعلام خطری برای وقوع طوفانهای شدید دیگری دراثر گرم شدن کره زمین باشد ؟ به نظر دانشمندان این نظریه نیاز به بررسی الگوهای زیادی در زمانهای طولانی دارد.  پروفسور کری امانول متخصص اقلیم  از انستیتو ماساچوست اظهار می دارد

قدرت  سیکلونهای حاره ای با توجه به گرم شدن زمین از سال 1950 ، دوبرابر شده است.  

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

یک سایت جالب و مملو از مقالات کاربردی
موضوع: چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷

حیفم اومد که این سایت جالب را در قسمت پیوندهای وبلاگ که خیلی ها به آن سر نمی زنند بزارم و ترجیح دادم با این شرح کوتاه که مقالات وبسیات مربوط به رابطه اقلیم و توریسم و بیوکلیماتولوژی است و نویسنده انها پروفسور Matzarakis است شما را دعوت می کنم که از طریق لینک زیر مقالات را دانلود نمایید.

متن کامل مقالات اقلیم و توریسم و بیوکلیماتولوژی را از اینجا بگیرید

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

اثرات آلودگی هوا بر فیزیولوژی انسان
موضوع: چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷

    

آلودگی هوا به کيفيت اسپرم صدمه می زند

مردهايی که می خواهند بچه دار شوند بهتر است از سه ماه قبل از هوای آلوده پرهيز کنند

محققان می گويند مردانی که می خواهند پدر شوند بايد در محدوده زمانی باردار شدن همسر، نسبت به اينکه اسپرم هايشان در سلامت کامل به سر می برد اطمينان حاصل کنند.

مطالعه تازه ای که نتايج آن در نشريه "Human Reproduction" چاپ دانشگاه آکسفورد منتشر شده است ارتباط مهمی ميان قرار گرفتن در معرض آلودگی شديد هوا و صدمه ديدن اسپرم در مردان کشف کرده است.

هرچند اين آسيب ها قابل جبران است اما اين مطالعه اهميت حفظ سلامتی به هنگام تلاش برای بچه دار شدن را پررنگ می کند.

کارشناسان بارداری به مردانی که می خواهند پدر شوند توصيه می کنند ورزش کنند و سالم غذا بخورند.

آنها همچنين بايد در مصرف الکل اعتدال به خرج دهند و بهتر است سيگار را ترک کنند.

شواهد فزاينده نشان می دهد که آلودگی ناشی از دود ترافيک به افت کيفيت اسپرم منجر می شود.

در تازه ترين تحقيق، گروهی از مردان جوان در شهر تپليتزا در جمهوری چک مورد مطالعه قرار گرفتند. اين ناحيه به خاطر وجود نيروگاه برق زغال سوز و همچنين سوزاندن سوخت های فسيلی برای گرم کردن خانه ها، در طول زمستان هوای بسيار آلوده تری نسبت به باقی فصل ها دارد.

کيفيت اسپرم اين 35 مرد برای مدت دو سال به طور مداوم زير نظر گرفته شد.

آسيب موقتی

در جريان دوره های آلودگی شديدتر هوا، کيفيت اسپرم به طور چشمگيری کاهش پيدا کرد. با بهبود کيفيت هوا، کيفيت اسپرم نيز بهبود يافت.

به گفته محققان اين موضوع نشان می دهد آلودگی هوا اسپرم های بالغ را در آخرين مراحل رشد آنها تحت تاثير قرار داده و به دی ان ای اسپرم صدمه می زند.

اين صدمه به نوبه خود بچه دار شدن را برای زوج ها دشوارتر می کند و بر خطر سقط می افزايد.

با اين حال به نظر می رسد اين آسيب ها موقتی باشد و بنابراين پرهيز از آلاينده ها امکان رشد طبيعی و سالم اسپرم های تازه را فراهم می کند.

محققان گفتند: "اگر آلودگی هوا صدمات دائمی به بار می آورد در آن صورت شاهد افت کيفيت اسپرم در طول زمان می بوديم."

دکتر الن پيسی، استاد دانشگاه شفيلد و دبير انجمن قوه باروری بريتانيا گفت: "ما درحال کشف شواهد روزافزونی هستيم که نشان می دهد دی ان ای اسپرم ممکن است در اثر عوامل گوناگون در محيط زندگی يا محيط کار صدمه ببيند."

"اين نخستين مجموعه شواهد واقعی است که نشان می دهد آلودگی می تواند به دی ان ای اسپرم آسيب برساند اما مايه اطمينان خاطر است که حداقل اين فرآيند قابل برگشت است."

وی افزود: "مردانی که می خواهند پدر شوند بايد نسبت به آنچه ممکن است به دی ان ای اسپرم آنها صدمه بزند هوشيار باشند و قرار گرفتن در معرض مواد شيميايی چه در خانه و چه در محيط کار را به حداقل برسانند."

"اما آنها بايد به ياد داشته باشند که توليد اسپرم تقريبا سه ماه وقت می برد بنابراين هر تغييری که در زندگی خود می دهند سه ماه بعد موثر می افتد."

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

آمریکا سطح اوزون مجاز در هوا را کاهش داد
موضوع: چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷
 

مشاوران علمی ای پی اِی کاهش شدیدتری را توصیه کرده بودند

سازمان دولتی حفاظت از محیط زیست در آمریکا (ای پی اِی) استانداردهای کیفیت هوا را در تلاشی برای بهبود بهداشت عمومی بالاتر برده است.

این سازمان برای نخستین بار طی 10 سال گذشته درحال پایین آوردن میزان اوزون مجاز در اتمسفر است. این ماده باعث آلودگی و پدیده وارونگی جوی می شود.

فعالان بهداشتی و زیست محیطی خواهان اعمال محدودیت های شدیدتری بودند اما صنایع آمریکایی علیه وضع چنین مقرراتی لابی کرده اند.

رهبران صنایع می گویند اعمال این استانداردها برایشان بسیار گران تمام خواهد شد.

سطح مجاز تازه اوزون از 80 پاره در میلیارد (پی پی بی) به 75 پاره در میلیارد کاهش داده شده است.

این درحالی است که کمیته مشاوره علمی هوای پاکیزه این سازمان به اتفاق آرا توصیه کرده بود میزان مجاز از 70 پاره در میلیارد تجاوز نکند.

این کمیته تخمین زده بود که کاهش آلاینده ها به این حد می تواند مانع تقریبا 4 هزار مورد مرگ و میر زودهنگام و همچنین 7 هزار مورد بستری شدن افراد در بیمارستان ها شود.

استفان جانسون، مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا گفت: "هوای آمریکا امروز تمیزتر از آنچیزی است که یک نسل پیش بود."

"با برآورده کردن نیازمندی های 'قانون هوای پاکیزه' و تقویت استاندارد ملی برای اوزون، ای پی اِی حرکت به سوی هوای پاکیزه را حفظ می کند."

آقای جانسون گفت که هرچند استانداردها "ممکن است شدید باشند، ما مسئولیت داریم قانون هوای پاکیزه را اصلاح کرده و بهبود بخشیم تا اطمینان حاصل شود که قول های داده شده روی کاغذ به هوای پاکیزه بدل شود."

جاناتان بیل خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید بسیاری از دانشمندان معتقدند که مقررات تازه به طور قابل توجهی از خطر ناشی از آلودگی هوا برای عموم نخواهد کاست.

گروه غیردولتی "نظارت بر هوای پاکیزه" در آمریکا می گوید که استاندارد تازه کافی نیست.

فرانک اودانل رئیس این گروه گفت: "متاسفانه به نظر می رسد که دانش واقعی به دانش سیاست زده آلوده شده باشد."

وی افزود: "دولت بوش برای کمک مالی به صنایع بر سر بهداشت عمومی سازش کرده است."

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

نگاه ژاپن به کاهش 50 درصدی گازهای گلخانه ای
موضوع: چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷

 

آقای آبه می گوید کشورش مایل است همچنان نقشی ممتازه در هدایت تلاش ها در این زمینه بازی کند

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، می گوید جهان باید میزان تصاعد گازهای گلخانه ای را تا سال 2050 به نصف کاهش دهد.

این نخستین بار است که ژاپن هدف مشخصی برای جایگزینی پروتکل کنونی کیوتو، که خود از بنیانگذاران آن است و در سال 2012 منقضی خواهد شد، تعیین می کند.

تصور می شود اجرای این طرح در مقایسه با سایر پیشنهادها از سوی اتحادیه اروپا از جمله طرح بریتانیا، با فشارهای کمتری همراه باشد.

آقای آبه گفت مهم است طرحی به اندازه کافی انعطاف پذیر تنظیم شود تا نظر آن دسته از کشورهایی که در میان بزرگترین آلوده کننده های جهان هستند را جلب کند.

وی در یک سخنرانی در توکیو گفت: "باید چارچوب تازه ای درست کنیم که ورای پروتکل کیوتو حرکت می کند؛ چارچوبی که با تکیه بر آن همه جهان در کاهش تصاعدها مشارکت کنند."

وی روشن ساخت کشورش خواستار به عهده گرفتن نقشی ممتاز در تلاش ها برای کاهش گازهای گلخانه ای است.

آقای آبه گفت به اعتقاد او اگر کشورهایی که در میان بزرگترین آلوده کننده ها هستند از جمله آمریکا، چین و هند حاضر به شرکت در چنین برنامه ای نشوند آن تلاش ها شکست خواهد خورد.

بازدهی بالا

نخست وزیر ژاپن گفت هر چارچوب تازه ای ورای کیوتو به منظور کاهش تصاعد دی اکسید کربن تنظیم شود باید آنقدر انعطاف پذیر باشد که همه کشورها بتوانند آن را بپذیرند.

وی گفت شاید لازم باشد هر کشور به اقتضای شرایط خود تدابیر متفاوتی را اتخاذ کند و افزود که ژاپن حاضر است دانشی را که به این کشور اجازه داده است از نظر بازدهی انرژی رتبه اول را در جهان دارا باشد، با دیگر کشورها سهیم شود.

وی گفت: "ژاپن، به عنوان کشوری با فناوری های پیشرفته، می تواند خدمات شایسته ای ارائه کند."

آقای آبه گفت ژاپن برای یافتن منابع مالی تازه جهت کمک به کشورهای فقیرتری که بهبود در زمینه بازدهی انرژی را دشوار می یابند با بانک جهانی و سازمان ملل همکاری خواهد کرد.

کریس هاگ، خبرنگار بی بی سی در ژاپن، می گوید ژاپن هنوز در تقلاست تعهدات جاری خود برای کاهش 6 درصدی گازهای گلخانه ای تا 2012 را اجرا کند.

به گفته خبرنگار ما این موضوع تا حدودی ناشی از این مساله است که شرکت های ژاپنی از قبل یعنی در زمان تعیین اهداف، از بازدهی بالایی در زمینه انرژی برخوردار بودند.

پیمان کیوتو که در سال 1997 در ژاپن امضا شد از 35 کشوری که آن را امضا کردند می خواهد میزان تصاعد گازهای گلخانه ای را تا سال 2012 در مقایسه با سال 1990 پنج درصد کاهش دهند.

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

اثر آلودگی هوا بر لخته شدن خون و بروز بیماری ترمبوز
موضوع: چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷

بنا به تحقیقی در آمریکا، تنفس در هوای آلوده به دود خارج شده از لوله اگزوز خودروها ممکن است خطر لخته شدن خون، ترمبوز، را افزایش دهد.

آلودگی هوا آمیخته ای پیچیده از ترکیبات گازی (ازون، منواکسید کربن و دی اکسید نیتروژن) و ذرات معلق است.

در مناطق شهری احتراق سوخت های فسیلی (در خودروها و صنایع)، منبع اصلی آلودگی های ناشی از فعالیت انسان هاست.

قرار گرفتن در معرض ذرات ریز شیمیایی (کربن، نیترات ها، سولفات ها و فلزات) که به خاطر سوختن سوخت فسیلی در هوا منتشر شده اند، احتمال مبتلا شدن به امراض قلبی و بروز سکته مغزی را افزایش می دهد.

اما تحقیق دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، که با مشارکت دو هزار داوطلب انجام شده است، همچنین نشان داده که این ذرات باعث لخته شدن خون در رگ های پا می شود.

محققان گفتند که آلودگی هوا خون را غلیظ تر و احتمال ایجاد لخته را بیشتر می کند.

از داوطلبانی که در این تحقیق شرکت داشته اند نزدیک به نهصد نفر به ترمبوز مبتلا شدند.

خون لختگی که در پا ایجاد می شود ممکن است به سمت ریه حرکت کند و در آنجا مستقر شود. خون لختگی که به ریه رسیده ممکن است به آمبولی ریوی منجر شود.

خطر ترمبوز با عدم حرکت افزایش می یابد.

در حالی که مسافران پروازهای طولانی مدت در معرض خطر ابتلا به خون لختگی هستند، افرادی که هنگام کار ساعتها پشت میز نشسته اند یا کمتر راه می روند نیز ممکن است با این معضل مواجه شوند.

این گروه از محققان میزان آلودگی هوا در محل زندگی داوطلبان را اندازه گرفتند و متوجه شدند که اگر میزان ذرات شیمیایی معلق در هوای محله ای بیشتر بوده احتمال اینکه داوطلب ساکن آن محله به ترمبوز مبتلا شود، بیشتر بوده است. داوطلبان ساکن ایتالیا بوده اند.

در گزارش محققان که در نشریه "آرشیو پزشکان داخلی" آمریکا (The Archives of Internal Medicine)، منتشر شده است، آمده که اگر ذرات معلق شیمیایی در هوا به میزان 10 میکروگرم در مترمربع افزایش یابد، خطر ابتلا به ترمبوز هفتاد درصد افزایش می یابد.

سقف تعیین شده برای حجم ذرات آلوده کننده هوا پنجاه میکروگرم است.

عامل خطرزا

دکتر آندریا باکارلی، سرپرست این تحقیق، گفت: "با در نظر گرفتن تاثیر اساسی که آلودگی هوا بر سلامت انسان دارد، یافته های ما یک عامل جدید خطرزا در ایجاد ترمبوز را برملا کرده است."

او در ادامه گفت: "نتیجه تحقیق ما همچنین پشتوانه محکمی است برای مبارزه با آلوده کننده های هوا و نهایتا وضع مقررات بیشتر برای کنترل آن."

دکتر بورلی هانت، مدیر سازمان خیریه "لایف بلاد" (Lifebloof) در بخش امور پزشکی، گفت: "ما مدتی است که می دانیم آلودگی هوا با افزایش امراض قلبی و سکته مغزی مرتبط است. این تحقیق برای اولین بار نشان می دهد که آلودگی هوا همچنین ممکن است خطر لخته شدن خون در رگ ها را افزایش دهد."

خانم هانت افزود: "یافته جدید مهیج است چون کیفیت هوا چیزی است که ما انسان ها می توانیم با کنترل سوخت های فسیلی بهتر کنیم."

1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |

برخورد هند با بحران اقلیمی
موضوع: شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۷
 
گرمايش جو باعث كاهش برداشت كشاورزي در هند شده است.
 
برخورد هند با بحران اقلیمی

گرمایش جو باعث کاهش برداشت کشاورزی در هند شده است.

در گزارش جدید ساز مان ملل متحد در مورد توسعه عمرانی و تغییرات آب و هوا که اخیرا در هند مورد بررسی قرار گرفته، به ویژه به مسئله تغییرات آب و هوا و اثرات آن در منطقه توجه شده است. هند با جمعیت یک میلیاردی خود می تواند نقش برجسته ای را در مهار بحران اقلیمی ایفا کند.

با پیش بیني‌اي که در مورد تغییرات آب و هوایی جهان در سال های آینده ، انجام گرفته، هند در وضعیت بدی قرار خواهد گرفت.

 اگر دماي زمین، آنطور که شواهد نشان می دهد، به طور متوسط تا دو درجه گرمتر شود، بخشی از یخ های هیمالیا ذوب خواهد شد. در درجه اول این موضوع باعث جاری شدن سیلاب‌های شدید و بعد از آن خشکسالی و به وجود آمدن بیابان خواهد شد. شیوع بیماری مالاریا شتاب می‌گیرد و بسیاری از گیاهان و حیوانات برای همیشه از بین خواهند رفت.

امکان رشد زندگی انسان ها از بين مي‌رود . در نهایت موضوعی که بر همه روشن است: کسانی که مایلند از تغییرات آب و هوایی زمین جلوگیری کنند، باید تولید گازهای گلخانه ای را به نحوی اساسی کاهش دهند. این موضوع درباره هند نیز صادق است.
 
باید در نظر گرفت که در هند با وجود رشد اقتصادی حدود ۹ درصدی ، هنوز میلیون ها نفر بدون امکان استفاده از نیروی برق زندگی می کنند.

 در گزارش جدید رشد عمرانی سازمان ملل آمده که در این زمینه هند در ردیف ۱۲۸ از ۱۷۷ کشور جهان قرار دارد. ماکسینه اولسون مسئول برنامه توسعه سازمان ملل معتقداست که از این گزارش نتيجه‌اي  جدی باید گرفت. وی می‌گوید: ”برای جلوگیری از موانعی که در راه رشد هستند باید این اقدامات را انجام داد: کشورهای صنعتی باید سریعا تولید اکسید کربن را به میزان ۸۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ میلادی کاهش دهند. آنچه مربوط به کشورهای درحال رشد می شود، ما می دانیم که نیاز به انرژی مانند گذشته بسیار زیاد است.

 افزایش مصرف انرژی برای رشد و مبارزه با فقر در این کشورها اهمیت دارد. به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم که برای کشورهای درحال رشد از سال ۲۰۲۰ میلادی حد نصاب کاهش تولید مواد زیان آور تعیین گردد. اما این کشورها هم باید تا سال ۲۰۵۰ میلادی میزان تولید گاز کربنیک خود را تا ۲۰ درصد کاهش دهند. در نتیجه کاهش میزان تولید اکسید کربن به میزان ۸۰ درصد برای کشورهای صنعتی و ۲۰ درصد برای کشورهای درحال رشد تا سال ۲۰۵۰ میلادی.“ دولت هند این پیشنهاد را رد می کند و آن را کاملا ناعادلانه می خواند.
 
به گزارش دويچه وله ، مونتک سینگ آوالیا معاون کمیسیون برنامه ریزی، از مهمترین مشاوران مان موهان سينگ، نخست وزیر هند است. او با برنامه های جدید ملی آب و هوایی هند همکاری می کند و احتمالا در کنفرانس بزرگ آب و هوایی جهان در بالی گزارشی از آن را ارائه خواهد کرد.

 ولی دیدگاه اصلی از هم اکنون نیز مشخص است: هند بر موضوع سهم بندی تولید گازهای زیان آور بر اساس سرانه در کشورها پافشاری خواهد کرد: ”اگر پخش گازهای زیان آور واقعا مسئله بزرگ ماست، اگر مواد زیان آور برای منابع جهانی انسان ها مشکل ایجاد می کند، بنابراین باید تمام انسان ها امر مبارزه با آن را با یکدیگر پیش برند و هر انسانی به طریق مساوی از میزان کمتری از مواد زیان بار تولید کند. این موضوع محوری است.“
 
معاون کمیسیون برنامه ریزی هند اما محدودیت هایی را هم برای این امر قائل است: ”راه منطقی مبنی بر اینکه میزان تولید مواد زیان آور بطور سرانه حساب شود، فقط دو محدودیت را با خود دارد: اول اینکه تولید بیشتر برای کسانی مجاز باشد که تا به حال آن مواد را تولید نکرده اند و دوم اینکه امکان بیشتر برای کسانی باشد که در جهان فقیرترند.“
 
با این حساب به نظر می آید که هند با توجه به جمعیت یک میلیاردی خود، در کنفرانس آتی تغییرات آب و هوای زمین در بالی، موضع کاملا مخالفی را در محدودیت تولید گازهای زیان آور اتخاذ نخواهد کرد.منبع : همشهري انلاين
1 نوشته شده توسط یوسف قویدل رحیمی | لینک ثابت |


www.irLearn.com